Ինչն է Շանթին ու իր համախոհներին տարել Ազատության հրապարակ
Երևանի Մաշտոցի պողոտայում անցյալ տարի՝ նոյեմբերի 5-ին հեղափոխության ակցիա իրականացրած Շանթ Հարությունյանի և իր համախոհների այսօրվա դատական նիստին ներկայացել էր նաև ԱԺ պատգամավոր, նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը:
irates.am-ը Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ անցած ութ ամիսների ընթացքում տարբեր փորձագետներ, մտավորականներ Շանթ Հարությունյանի ակցիան բնորոշել են որպես հուսահատությունից բխած քայլ: Արդյո՞ք մեր իշխանությունները, կուսակցությունները, քաղաքական ողջ համակարգն արել են որոշակի հետևություններ այդ քայլից: Հնարավո՞ր է, որ քաղաքական, պետական համակարգի և հասարակության միջև խորացող անջրպետը հետագայում էլ հանգեցնի առանձին անհատների կողմից նման քայլերի:
«Այս դատավարությունը ցույց է տալիս, որ ոչ մի հետևություն չեն արել: Այն, ինչ արել են Շանթ Հարությունյանն ու նրա համախհները, դրանում չկա ոչ մի անձնական մոտիվացիա: Շանթ Հարությունյանն ու իր համախոհներն ի ցույց են դրել, որ Հայաստանում առկա են խորքային քաղաքական և հանրային խնդիրներ, կան օրինականության, իրավունքի հետ կապված պրոբլեմներ: Դատավարությունը ցույց է տալիս, որ իշխանությունը, քաղաքական համակարգն այս ամենից չեն արել համապատասխան հետևություններ: Այն պրոբլեմը, որը Շանթենց տարել է Ազատության հրապարակ, այսօր լուծված չէ և չլուծվելու դեպքում անընդհատ խնդիրներ է ստեղծելու Հայաստանի համար, Հայաստանի զարգացման համար»,- ասաց մեր զրուցակիցը: