Պետք է դատապարտող հայտարարություն ընդունել ու աշխարհով մեկ տարածել, թե ինչքան մարտահրավերներ է պարունակում Հայաստանի համար «Շուշիի հռչակագիրը»։ Այդ հռչակագրի ներքո են այն բոլոր գործողությունները, որոնք Ադրբեջանն ու Թուրքիան այսօր իրականացնում են։
Օրինակ, երբ այդ հռչակագիրը վավերացրած Ադրբեջանը որոշում է, որ Արցախում հայկական պատմամշակութային հուշարձանները պետք է փոփոխվեն, նույն այդ հռչակագրո՞վ չէ այդ համագործակցության շրջանակը սահմանվում։
Եթե մի կողմից իշխանությունները դիմում են բոլոր մարմիններին ու հայտարարում, թե Ադրբեջանն այս ինչ վատ բան է արել, բա Ադրբեջանի այս մի գործողությունը լա՞վն է։ Ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ էին դիմում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին, բա կարո՞ղ է այս հռչակագիրն ուրիշ Ադրբեջան է ընդունել։ Եթե այս հռչակագիրը չեք դատապարտում, ապա ձեր մյուս դատապարտումներն անհասկանալի են։ Եվ սա փաստում է, որ Հայաստանի այսօրվա գործող իշխանություններն սպասարկում են ադրբեջանական ու թուրքական շահերը։ Դրա մասին մեկ անգամ չենք ասել՝ պարտվողական իշխանությունները նորանոր պարտություններ են բերելու, օրինակներից մեկն էլ սա է։