Իշխանությունը, փորձելով արդարացնել իր թրքահաճո և ադրբեջանամետ քաղականությունը, կրկին մանիպուլացնում է անցյալում տեղի ունեցած տարատեսակ քաղաքական գործընթացները: Օրինակ, պնդում է, թե իբր Հայաստանը, ԱՊՀ-ին անդամակցելու ժամանակ, ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Լու՞րջ:
Տպավորություն է, որ մարդկանց լրիվ ապուշի տեղ են դրել։
Եթե Հայաստանը ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչու° է Ադրբեջանը իրեն մեջտեղից «ճղում», որպեսզի հնարավորինս շուտ իրավաբանորեն ամրագրվի, որ Հայաստանն ընդունում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Կամ, եթե Հայաստանն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, հապա ինչի° մասին է բանակցել Հայաստանը ադրբեջանցիների հետ Մինսկի խմբի ֆորմատի ներքո շուրջ 30 տարի։
Հասկանալի է, որ այս կարգի գերպրիմիտիվ մանիպուլյացիներին կարող են հավատալ միայն տարրական տրամաբանության հետ լուրջ խնդիրներ ունեցող մարդիկ։