Նախաքննության և հետաքննության մարմինները՝ թույլ օղակ
Այսօր Ծաղկաձորում մեկնարկեց «Դատաիրավական բարեփոխումներ. նախապատմություն, ձեռքբերումներ, ծրագրեր» թեմայով լրագրողական երկօրյա սեմինարը:
Իրավաբան Մարատ Ատովմյանն իր «Դատաիրավական բարեփոխումները Հայաստանում» թեմայով զեկուցման մեջ անդրադարձավ Սահմանադրության ընդունմանը, սահմանադրական բարեփոխումներին, դատական համակարգի ձևավորմանն անկախության տարիների ընթացքում: Պարոն Ատովմյանը ներկայացրեց Սահմանադրական դատարանի, Արդարադատության խորհրդի գործառույթները:
Նա համեմատեց խորհրդային տարիների դատախազության համակարգը ներկա դատախազության հետ՝ հիշեցնելով, որ խորհրդային իշխանության տարիներին ուներ շատ մեծ լիազորություններ: Ժամանակին նույնիսկ դատախազը իրավունք ուներ մասնակցելու ամուսնալուծության վեճերին և իր կարծիքը հայտնելու: Սակայն, երբ 1998 թ. ընդունվեց «Դատախազության մասին» օրենքը, դատախազության մի շարք լիազորություններ կրճատվեցին:
Ավելի ուշ բացվեց նաև Հատուկ քննչական ծառայությունը:
Մարատ Ատովմյանը նշեց, որ ամենաթույլ օղակները ներկայում նախաքննության և հետաքննության մարմիններն են: