Ճզմաչյանը հրաժարվում է պաշտոնից
Հայաստանի բանկային ոլորտը տարակուսանքի մեջ է. մեզ հասած տեղեկության համաձայն, 44 տարի անընդմեջ ղեկավարելով պետական և առևտրային բանկեր, նպաստելով համակարգի զարգացմանը, ՀՀ բանկերի միության նախագահ Սամվել Ճզմաչյանը մտադիր է ոչ միայն թողնել պաշտոնը, այլև ընդհանրապես հրաժարվել բանկային գործից։ Մեզ հետ հեռախոսազրույցում Սամվել Ճզմաչյանը հաստատեց այս տեղեկությունը, չբացելով փակագծերը, ասաց. «Մտադիր եմ ստեղծել և զարգացնել բիզնեսի մեկ այլ ճյուղ»։
Այլ կերպ ասած, Սամվել Ճզմաչյանը 44 տարի անց բանկիրից վերածվում է գործարարի։ Առաջին հայացքից այս քայլը, իհարկե, մեծ ռիսկ է ենթադրում, սակայն, մյուս կողմից, եթե նկատենք նրա մեծ փորձը բանկային համակարգում` սկսած խորհրդային ժամանակներից, ապա պետք է ենթադրել, որ ռիսկը կարող է արդարացված լինել։ Ի վերջո, բանկն այն կառույցն է, որը սերտորեն փոխկապակցված է բիզնեսի` տնտեսության հետ։