Նիկոլ Փաշինյանը TIME-ին տված հարցազրույցում ասել է, թե որ դեպքում է հնարավոր հրադադար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել TIME -ին՝ ասելով, որ Հայաստանն ու Ղարաբաղը դարձել են քաղաքակրթական առաջնագիծ։
Հարցին, թե չի կարծում, որ հակամարտության նախաշեմին իր կատարած գործողություններով սադրեց Ադրբեջանին, Փաշինյանը պատասխանել է, որ իշխանության գալուն պես պատմական կոչ արեց` առաջարկելով հակամարտության լուծման նոր բանաձև, որը պետք է բավարարեր ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին: Ըստ նրա, իր հետագա հայտարարություններն արվել են ի պատասխան Ալիևի մաքսիմալիստական դիրքորոշման: Փաշինյանն ասել է, որ որպես զինադադարի պայման, Հայաստանը պնդում է, որ Թուրքիան «դադարեցնի իր ներգրավվածությունը» և «դուրս բերի կամ չեզոքացնի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին»: Նա պնդել է, որ վարձկաններն ադրբեջանական գյուղերում հալածում են մարդկանց և թալանում ալկոհոլ վաճառող խանութները՝ պահանջելով, որ նրանք հետևեն շարիաթի օրենքներին: Ըստ Փաշինյանի, ներկայում Ադրբեջանում կան 1500–2000 ահաբեկիչ: