Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատան երեխաներն ապաքինվում են
Մայիսի 30-ին, Երևանի Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատնից հեպատիտ Ա կասկածով երեք երեխա էր ընդունվել «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն:
Նշված մանկատնից irates.am-ին փոխանցեցին, որ մանկատան երեխաներն ապաքինվում են:
Նշենք, որ Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատունը նախատեսված է նյարդահոգեբանական խնդիրներով երեխաների համար:
Հիշեցնենք` մայիսի 29-ին, նյարդաբանական վիճակի շարժը պարզելու նպատակով մանկատան բժշկի ուղեգրմամբ, Ս.Մ.Բերեզինի անվան կենսաբանական համակարգերի միջազգային ինստիտուտի բժշկաախտորոշիչ կենտրոնում վեց երեխա անցել է մագնիտոռեզոնանսային տոմոգրաֆիա: Հետազոտված բոլոր երեխաների մոտ առաջացել է ինքնազգացողության վատացում, ընդհանուր թուլություն, փսխում, ջերմության բարձրացում:
Մանկատան բուժանձնակազմի կողմից ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ երեխաներից երեքը դուրս են եկել այդ վիճակից, իսկ մյուս երեքը շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել են «Արաբկիր» բժշկական համալիր: Նախնական վարկածով երեխաներից երկուսի մոտ ախտորոշվել է դեղորայքային ալերգիա, իսկ մեկ երեխայի մոտ` հիպովոլեմիկ շոկ: Հոսպիտալացումից հետո երեխաներին անմիջապես ցուցաբերվել է բժշկական անհրաժեշտ օգնություն, կատարվել են լաբորատոր հետազոտություններ:
Ներկա դրությամբ երեխաների վիճակը կայուն է: