Արդեն ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը զինում է Ադրբեջանին։ Արդյոք սրանով չե՞ն խախտվում Հայաստանի հետ ունեցած Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերության սկզբունքները, դրանով Ռուսաստանը ամերիկյան քաղաքականություն չի՞ իրականացնում։ «Ռուսաստանի քաղաքականության հետ կապված հարցը ռուսական կողմին պետք է ուղղել։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին զենք մատակարարելուն, ապա, իհարկե, այն մեզ մտահոգում է։ Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ այդ գործընթացը չի խախտում Հայաստանին զենք մատակարարելու բալանսը։ Սակայն, ամեն դեպքում, Ձեր նշած խնդիրը մտահոգիչ է»,- ի պատասխան վերը նշված մեր հարցին, ասաց արտաքին գործերի փոխնախարար ՇԱՎԱՐՇ ՔՈՉԱՐՅԱՆԸ։ Այն, որ հայկական կողմը մտահոգված է, բնական է, սակայն շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում։ Մեր այս հարցը մնաց անպատասխան, քանի որ լրատվամիջոցների մեծ մասին հետաքրքրեց Ադրբեջանի հայտարարությունը պատերազմը վերսկսելու ուղղությամբ։ Բնականաբար, ինչպես միշտ, փոխնախարարն այդ հայտարարությունները լուրջ չհամարեց։