Իրավական կապիտուլյացիա՝ ազգային ինքնիշխանության վախճան
Միջազգային դատական հայցերի հետկանչը Հայաստանի քաղաքական և իրավական ինքնասպանությունն է։ Սա ոչ միայն օրինականացնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական շանտաժը, այլև վերացնում է հայկական դիվանագիտության վերջին պաշտպանական գիծը։
Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան պետության, գոյությունը պայմանավորված է միջազգային իրավունքով, և դրա դավաճանաբար մերժումը նշանակում է պետականության իրավական հիմքերի վերացում։ Այս քայլով իշխանությունը հաստատում է, որ հայկական պետականությունը պատրաստ է հրաժարվել իր շահերի պաշտպանությունից՝ հանուն թշնամու թելադրած «խաղաղության», որը հիմնված է միայն պարտադրված զիջումների վրա։
Իրավական պայքարը քաղաքական և ռազմական դիմադրության անբաժան մասն է։ Դրանից հրաժարվելը ոչ թե խաղաղություն է բերելու, այլ կվերածի Հայաստանը անպաշտպան օբյեկտի՝ ապագա տարածքային և քաղաքական նոր պահանջների համար։ Այսպիսի նահանջները ոչ թե խաղաղություն են ապահովում, այլ վերացնում են Հայաստանի միջազգային սուբյեկտայնությունը՝ այն վերածելով կործանվող պետության։