Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է Ռուսաստանի հետ ուղիղ երկխոսություն հաստատելու մտադրության մասին։ «Կարելի է բանակցություններ վարել ՈՒկրաինայի վերաբերյալ առանց Եվրոպայի մասնակցության, սակայն դա խաղաղության չի հանգեցնի, ուստի մենք որոշել ենք ուղիղ երկխոսություն հաստատել Ռուսաստանի հետ։ Եվ երբ մենք հասնենք ՈՒկրաինայում հակամարտության ավարտին, մեզ անհրաժեշտ կլինի փոխգործակցության կանոններ մշակել Ռուսաստանի հետ՝ հաշվի առնելով մեր անվտանգային շահերը»,- հայտարարել է Մակրոնը։
Շուշիի Խ. Աբովյանի անվան դպրոցի բացմանը ներկա են եղել Սերժ Սարգսյանը և Բակո Սահակյանը (ֆոտոշարք)
10.09.2012 | 13:53
Սեպտեմբերի 8-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Շուշիում հանդիսավորությամբ բացել է Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցը: Արարողությանը ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, հյուրեր:
Ըստ հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Գրիգորյանի` կրթօջախը հիմնովին վերակառուցվել է Ռուսաստանի հայ համայնքի և Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության համաֆինանսավորմամբ: Ծրագրի շրջանակներում ամրացվել, վերակառուցվել են դպրոցի եռահարկ և երկհարկանի երկու մասնաշենքերը` միմյանց միացնող միջանցքներով (ընդհանուր մակերեսը` 7300 քմ): Հիմնանորոգված դպրոցում արդեն գործում են 20 հյուրընկալ և ընդարձակ դասասենյակներ, երկու լաբորատորիա, 10 մասնագիտական կաբինետ, գրադարան, դահլիճ, սպորտդահլիճ: Ֆիզկուլտուրայի դասերը կանցկացվեն նաև բացօթյա սպորտհրապարակում: Դպրոցում կգործի խոհանոցով ճաշարանը, իսկ նորակառույց ենթակայանն ու կաթսայատունը կապահովեն շենքի կանոնավոր էլեկտրամատակարարումն ու ջեռուցումը:
Ըստ Հ. Գրիգորյանի, դպրոցում գործող երկու համակարգչային սենյակները հիմնվել են ԱՄՆ-ի արևելյան շրջանի տեղական մարմնի հովանավորությամբ (հովանավորներ` Անահիտ Պէյլերյան, Արթուր և Լուկրետիա Յաղջյաններ, Վազգեն և Անի Գասապյաններ, Ջոզեֆ և Ջեննիֆեր Օղուռլեյաններ, «Աճեմյան» հիմնադրամ), իսկ դասասենյակները, դահլիճն ու սպորտդահլիճը` հիմնադրամի Իտալիայի նորաստեղծ գրասենյակի ջանքերով հանգանակված գումարներով:
«Այսպիսի հոյակապ դպրոց ունենալու համար երախտապարտ ենք Ռուսաստանում ապրող մեր հայ համայնքին և «Հայաստան» հիմնադրամին: Սա մեր եռամիասնության լավագույն դրսևորումներից է: Այս կրթօջախը մենք վերստացանք ոչ թե դրամահավաքի, այլ ազգային տուրքի արդյունքում»,- նշել է դպրոցի տնօրեն Նազիկ Նալբանդյանը:
Նշենք, որ ներկայումս դպրոցում սովորում է ավելի քան 330 աշակերտ: Կրթօջախի ամբողջական հիմնանորոգումը նպատակ ունի վերականգնելու նախկինում այստեղ սովորող շուրջ 1200 աշակերտների թիվը: