Այսօր հավատավոր ժողովուրդը հնարավորություն ունեցավ հաղորդակցվելու «Զորավոր» Ավետարանին, որն ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ, գերաշնորհ Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի օրհնությամբ Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից բերվել էր Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի՝ հավատավոր հայորդիներին այս տարի նույնպես հնարավորություն ընձեռելով իրենց խոնարհումն ու երկրպագությունը բերել «Զորավոր» Ավետարանին, մաքրագործվել նրա Սուրբ շնչով, հրաշագործ զորությամբ։
Մեր ժողովրդի կյանք ու գիտակցություն մտած «Զորավոր» Ավետարանը, որ նախկինում կրել է «Վիշապկենք» անվանումը, իր պատմությամբ, հրաշագործ էությամբ սկիզբ է առնում 14-րդ դարից։
Սուրբ գրքի վեջին հանգրվանը մաշտոցյան Մատենադարանն է։
73 տարվա դադարից հետո արդեն իններորդ տարին անընդմեջ այն մայիսի 14-ին՝ Մովսես Գ․ Տաթևացի հայրապետի մահվան հիշատակության օրն ի տես է հանվում հավատավոր հայորդիներին՝ հնարավորություն տալով Զորավոր Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցում հաղորդակցվել «Զորավոր» Ավետարանի օրհնությանն ու հրաշագործությանը։