Փառատոնային կյանքն այս տարի աննախադեպ ընթացք ունեցավ՝ հարմարվելով մե՛կ համավարակի, մե՛կ պատերազմի թելադրած պայմաններին։ Հետպատերազմական փուլն էլ անմասն չի մնացել իրավիճակային ազդեցությունից։ Պատերազմի օրերին, այսօր էլ մշակութային կազմակերպությունները փորձ են անում արցախցիներին նվիրված միջոցառումներ կազմակերպել։
Դեկտեմբերի 8-ին, 9-ին, 10-ին և 14-ին «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի Բյուրական արվեստի ակադեմիայում տեղի ունեցան համերգներ Հայաստանում հյուրընկալված արցախցիների համար:
Փառատոնի կազմակերպիչների տեղեկացմամբ՝ մեր հայրենակիցների համար ազուգական կատարումներով ելույթ ունենացան «Հայաստանի նոր անուններ»-ի տաղանդաշատ սաները: Յուրաքանչյուր օր համերգից առաջ իրականացվել է այց Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարան և Սուրբ Հովհաննես եկեղեցի։ Միջոցառումը իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։