Իշխանությունն արտահերթ ընտրության թեման 2-րդ պլան է մղում
Իշխանության ներկայացուցիչների հայտարարություններում կարմիր թելի նման անցում է այն միտքը, թե իշխանությունը սեփական լեգիտիմությունը չափելու համար ինչո՞ւ պետք է խորհրդարանական ընտրությունների գնա: Թեև այսօր՝ հունվարի 27-ին, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ ինքն անձամբ կողմ է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին, բայց իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում տրամադրությունները, կարծես թե, այլ են: «Այո, ընտրությունները պետք են, լարվածությունը կթոթափվի»,- ասում է Սիմոնյանը:
Նրան, օրինակ, հակադարձում են իմքայլական Կարեն Սարուխանյանն ու Վահագն Հովակիմյանը: Սեփական լեգիտիմությունը չափելու խնդիր չունենք, ասում են, իսկ արտահերթի գնալը հիմա միայն դա կնշանակի: Բացատրում են՝ խորհրդարանական ընդդիմությունն արտահերթ ընտրությունների օրակարգի հետ համակարծիք չէ, կոնսեսուսի չեն գալիս, հետևաբար՝ ո՞րն է արտահերթի իմաստը: Դատելով իմքայլականների տրամադրվածությունից՝ կարելի է եզրակացնել, որ ընտրությունների հարցն իշխանությունը երկրորդ պլան է մղում, և այս մասով իշխանության ներսում տարընթերցումներ կան: