ՀՀ Սահմանադրական դատարանը պետք է հասկանա, թե ինչպես է ընկալվելու Ռուսաստանում Միջազգային քրեական դատարանի՝ Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված պարտավորությունների ճանաչումը։
Փաշինյանի և նրա դաշնակիցների գործողությունները վկայում են այն մասին, որ նրանք պրոարևմտյան կողմնորոշված քաղաքականություն են վարում։
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում ինչ կերպ էլ բացատրեն նման որոշումը, պետք է հասկանան, թե Ռուսաստանում դա ինչ տպավորություն կթողնի։ Հետաքրքիր կլինի ևս մեկ անգամ լսել Հայաստանի վարչապետից Ռուսաստանի նախագահիհետ ավանդական սերտ և աննախադեպ բարեկամական հարաբերությունների մասին։ Բայց ես կարծում եմ, որ նա ելք կգտնի, կմոգոնի, թե հանրապետությունում Սահմանադրական դատարանը լիովին անկախ է։
Հայաստանի վարչապետն ու նրա քաղաքական դաշնակիցները, աստիճանաբար դեն նետելով իրենց դիմակները, անցում են կատարում ռուսամետից դեպի արևմտամետ դիրքորոշում: